Zaloguj | Załóż konto

Opony zimowe, ostatni dzwonek.


żródło www.sxc.hu

Podczas wizyty u znajomych, w pewnym czasie doszło do zaciekłej wymiany zdań na temat zasadności zmiany opon na zimowe. Czy rzeczywiście jest sens? Przeczytajcie i oceńcie sami.

     Wiele osób wciąż wychodzi z załóżenia, że zmiana opon zima-lato to nic innego jak marketingowy chwyt producentów opon, że wszystkie dane są przekłamane, a nasze bezpieczeństwo zależy tylko od naszych umiejętności. W internecie można znaleźć wiele publikacji, mówiących właśnie o zakłamaniu "wybitnych spacjalistów" z branży oponiarskiej, która każe sobie płacić za zakup opon zimowych..

     Ci specjaliści pewnie zapominają, że opona letnia i zimowa to dwie różne historie. "Zimówka" posiada wiele nacięć tzw. lamelek, które pozwalają lepiej odprowadzać śnieg i błoto pośniegowe. Oczywiście każdy, z producentów robi to po swojemu, dzięki czemu opony się różnią. Drugą istotną cechą opon zimowych jest zastosowanie odpowiedniej mieszanki opon, często z dodatkiem krzemionki, pozwala to w dużym stopniu na skrócenie drogi hamowania. Opona zimowa ma inną elastyczność, nie jest tak twarda jak opona letnia, przez co lepiej zachowuje się na śniegu.

Jeśli więc spotkacie się z opinią - zimówki, czy warto? Zdecydowanie odpowiadajcie WARTO.

     Inną sprawą jest odpowiedzialność właściciela samochodu z letnimi oponami, jaką bierze za pasażerów podczas jazdy w zimie. Nie warto czekać na ostatnią chwilę ze zmianą opon, nie warto tłumaczyć sobie zmienię jutro, jeszcze nia ma śniegu. Opony zimowe należy zakładać jeżeli temperatura powietrza spada poniżej 6 stopni Celcjusza. To zapewni bezpieczeństwo nam i pasażerom, oczywiście w przypadku rozważnej jazdy.