występ zespołu Pilsko - Żywiec (fot. archiwum)

Koniec lipca i początek sierpnia to niezwykle "gorący folklorystycznie" okres w Beskidach. Od Makowa Podhalańskiego aż po Szczyrk. To wielkie święto górali nie tylko z Beskidów ale również z innych stron świata.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to festiwal folklorystyczny, który jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce i Europie. Jego historia sięga przedwojennego Święta Gór, które również było świętem beskidzkich górali. Po II wojnie światowej zaniechano na kilkadziesiąt lat organizacji imprezy. Biurokratyczne ograniczenia uniemożliwiły wznowienie Święta Gór, mimo tego miejscowi górale pragnęli stworzyć imprezę na miarę Czechosłowackiego „Gorolskiego Święta” odbywającego się w Jabłonkowie. Okazja nadarzyła się wraz z nadejściem obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego i 20-lecia PRL-u, kiedy to władza pragnęła skupić ludzi wokół imprez niezwiązanych bezpośrednio z Kościołem. 
Od  sierpnia 1964 roku festiwal na nowo zagościł w kalendarzu beskidzkich imprez. 
Pierwsza edycja festiwalu, w trakcie którego odbyły się liczne koncerty i występy miejscowych zespołów oraz śpiewaków, zakończona była dożynkami. Widzowie mogli obejrzeć młócenie cepami i struganie szyndziołów. Na publiczność czekał uwarzony bunc (ser z mleka owczego), który można było dostać wprost z góralskiej koliby (chaty). Oprócz tego wokół sceny ustawione były stoiska serwujące regionalne potrawy. 
Z roku na rok zasięg Tygodnia Kultury Beskidzkiej zwiększał się. Również czas trwania został wydłużony. Obecnie TKB każdego roku odbywa się w sierpniu, trwa 9 dni, a imprezy w ramach festiwalu organizowane są w kilku miejscowościach: Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu, Wiśle, Makowie Podhalańskim oraz Bielsku-Białej. 
Spotkania organizowane w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej mają na celu propagowanie miejscowego folkloru, prezentowanie dorobku kulturalnego oraz utrwalenie w świadomości ogromnego znaczenia i wyjątkowości góralskich obyczajów i tradycji. 
Podczas trwania festiwalu prezentują się zespoły folklorystyczne, które swoimi występami przybliżają kulturę regionu, z którego pochodzą. Od niedawna TKB to także prezentacja muzyki pochodzącej z różnych zakątków świata. W 2009 roku na festiwalu prezentowały się zespoły z: Indonezji, Ekwadoru, Grecji, Włoch, Francji, Rumuni, Serbii, Turcji, Węgier, Ukrainy, Chorwacji, Kolumbii, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, a także Czech i Słowacji. Polska publiczność fantastycznie przyjęła zespoły, które prezentowały tak różne kultury i tradycje. 
Koncertom zespołów towarzyszą również inne tematyczne imprezy. Można wziąć udział w barwnym korowodzie, w którym prezentują się w ludowych strojach górale i góralki. Korowody organizowane są w miastach biorących udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Są one swoistą inauguracją festiwalu, po których zaczyna się zabawa z koncertami i występami. Tradycja organizowania korowodów bierze początek od pasterskiego pochodu, który miał miejsce podczas pierwszego Tygodnia Kultury Beskidzkiej w 1964 roku. Wówczas, główną ulicy Wisły, przeszedł pochód na czele którego szło stado owiec, a za nimi bacowie z owczarską trombitą. 
Na festiwalu nie może także zabraknąć regionalnej kuchni oraz wszystkiego tego, co kojarzy się z Beskidami. Oprócz dań prosto z gaździnej chaty można kupić takie atrybuty górala jak ciupaga, kierpce oraz kapelusz i wiele innych. Odbywające się Targi Sztuki Ludowej dają możliwość nabycia ręcznie robionych i zdobionych koronek, zabawek oraz ozdób. 
W trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej można także zapoznać się z wszelkimi dokumentami, zbiorami i pracami związanymi z historią regionu. 
W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 1982 roku organizowany jest także Festiwal Folkloru Górali Polskich, którego historia sięga 1970 roku. O ile TKB od niedawna jest prezentacją różnych kultur, tradycji i narodowości, o tyle FFGP ma na celu propagowanie tradycji wyłącznie górali z Polski. Konkurs organizowany w ramach Festiwalu przeznaczony jest także tylko dla rdzennych zespołów, a konkursów tych jest kilka. Artyści rywalizują ze sobą w konkurencjach takich jak: konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca, konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym „mistrz i uczeń”). Nagrodami głównymi są tzw. „Żywieckie Serca”. Pierwsze miejsce to „Złote Żywieckie Serce”, drugie „Srebrne Żywieckie Serce”, trzecie „Brązowe Żywieckie Serce”, a każdej z nich towarzyszy także nagroda pieniężna. Cztery zespoły otrzymują także wyróżnienia przyznawane przez komisję, oraz nagrody pieniężne. Wyróżnienie można otrzymać za takie walory jak: autentycznie i wiernie odtworzone tańce, wierna prezentacja obrzędu lub zwyczaju, czysty i zgodny z regionem śpiew, autentyczne stroje i ich właściwa prezentacja, autentyczna i zgodna z regionem muzyka oraz inne określone przez komisję elementy programu.
Również w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowane są imprezy: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, „Gorolski Święto” w Jabłonkowie na Zaolziu, „Festyn istebniański” w Istebnej oraz „Wawrzyńcowe Hudy” w Ujsołach. Wszystkie te imprezy pokazują, że góralski folklor jest wiecznie żywy i ma się całkiem dobrze. Ludzie chcą oglądać i słuchać góralskich kapel, każdego roku coraz więcej zespołów zgłasza się do występów i konkursów, a sponsorów nie brakuje.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to prawdziwe Święto Gór, w którym trzeba wziąć udział przynajmniej raz w życiu!