Zaloguj | Załóż konto

Na świńskim ryju czy na żeberkach?


fot. sxc.hu

Ilu kucharzy tyle przepisów. Trudno w to uwierzyć na ile różnych sposobów można przyrządzić to na pozór bardzo proste danie.

Kwaśnica, bo o niej mowa, jest potrawą kojarzoną głównie z góralską kuchnią w naszym kraju. Oczywiście bardzo słusznie. Jednak w zależności od tego gdzie się udamy - czy będą to Tatry, Podhale czy też Beskidy, możemy zasmakować w bardzo różnych kwaśnicach, których wspólną cechą jest właściwie tylko niezwykle kwaśny smak. 

Kwaśnica przygotowywana powinna być zawsze z kiszonej kapusty oraz soku z kwaszonej kapusty. Oczywiście, obok kapusty fundamentem tej zupy jest mięso. Tutaj zdania co do najlepszej kwaśnicy są mocne podzielone. Na Podhalu możemy często spotkać się z opiniami, że "prawdziwa kwaśnica" musi być zupą "na baraninie". Oczywiście mięso winno być wędzone aby nadało niepowtarzalnego smaku. Górale podhalańscy często stosują jako dodatek do kwaśnicy suszone grzyby. 

Skoro przy dodatkach jesteśmy tu należy się słowo wyjaśnienia na temat dodawanych warzyw -pod żadnym pozorem przygotowując kwaśnicę nie powinniśmy dodawać do niej warzyw takich jak marchewka - w ten sposób robi się bowiem kapuśniak! 

Nieco inaczej sprawy "prawdziwej kwaśnicy" wyglądają w Beskidach. Beskidzka kwaśnica kojarzona jest przede wszystkim z wieprzowiną. Tu również nie wszystko jest jasne do końca, gdyż część smakoszy uważa za najlepszą kwaśnicę na żeberkach wieprzowych (tylko!), natomiast miłośnicy tej potrawy często również podkreślają, że "prawdziwą kwaśnica" musi być przygotowana na wywarze ze świńskiego ryja. Tu często pojawia się kolejny składnik - golonko. Kwaśnica przygotowana w oparciu o te składniki jest ponoć prawdziwym rarytasem. Przysmaku na świńskim ryju można zakosztować w wielu karczmach w Beskidach oraz w Bielska-Białej. 

Na Żywiecczyźnie możemy spotkać się jeszcze z wyjątkową odmianą kwaśnicy sporządzaną z rybich głów. Jest to danie świąteczne, spożywane dawniej w Wigilię Bożego Narodzenia. 

Rzadziej spotykaną odmianą jest kwaśnica na gęsinie. Kwaśnica na gęsinie jest zupą bardzo często zabielaną przez dodanie śmietany. 

Oczywiście przytoczone wyżej sposoby na kwaśnicę nie wyczerpują całego wachlarza przepisów, naszym celem jednak nie było podawanie gotowych przepisów na kwaśnicę, a zainspirowanie miłośników góralskiej kuchni, jeśli już nie do eksperymentów, to chociaż baczniejszego przyglądnięcia się tej sakramencko! dobrej zupie. W przyszłym tygodniu będzie doskonała okazja do tego aby skosztować – jak co roku – rekordowej Kwaśnicy w Żywcu w trakcie Festiwalu Kwaśnicy.

Tymczasem... już niedługo Festiwal Kwaśnicy  http://www.bielsko24.pl/wydarzenia/i/55/festiwal_kwasnicy