Zaloguj | Załóż konto

Janusz Korczak i wychowanie dzieci i młodzieży czyli...

Fot. materiały prasowe
relacja z wykładu "Czy Janusz Korczak może pomóc w rozwiązaniu problemów wychowawczych dzieci i młodzieży?"

Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa całe życie jest kalekie. Cytatem z Janusza Korczaka rozpoczęła spotkanie z licznym gronem nauczycieli bielskich szkół i przedszkoli oraz studentami Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej Barbara Mróz, wieloletnia członkini Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, emerytowana dyrektor i wychowawca dzieci Szkoły Korczakowskiej w Bielsku-Białej. Wykład zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką we współpracy z Regio-nalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej cieszył się dużym zainteresowaniem nauczycieli.

Prelegentka podzieliła się ze słuchaczami swoją pasją – wychowaniem, które doskonaliła przez wiele lat praktyki czerpiąc z dziedzictwa, które pozostawił w swoich dziełach Janusz Korczak. Kierując się wartościami zawsze odnosimy wychowawczy sukces – podkreślała prelegentka. Szczególną uwagę Barbara Mróz zwróciła na prawa dziecka, nie tylko do miłości, szacunku i godności, ale też do samostanowienia, własnego rozwoju i dojrzewania. Skuteczne metody wychowania wcielone w życie, a także wprowadzone w szkole korczakowskiej w stosunku do każdego dziecka przynosiły radość, a przede wszystkim satysfakcję, nie tylko wychowawcy, ale też dziecku, które czuło się zrozumiane i akceptowane. Dzięki takim metodom dziecko może rozwijać swoją osobowość i z radością doskonalić swoją wiedzę, rozwijać umiejętności i realizować zainteresowania. Więź i dialog między wychowawcą a wychowankiem są konieczne nie tylko w nauce, rozwoju, ale też w rozwiązywaniu problemów dziecka. Wychowanie dziecka poprzez miłość jest warsztatem pracy nauczyciela. Świadome oddziaływanie wychowawcy na dziecko pozwala kształtować samoakceptację, a także rozwiązywać pojawiające się problemy u dzieci. W swoim wykładzie pani Barbara Mróz zachęcała wszystkich nauczycieli do empatycznego przeżywania dziecięcego świata, wykazywania woli partnerskiego bycia z dzieckiem i wzajemnego porozumienia. Prelegentka podała przykłady pojawiających się w szkole problemów i sposoby ich rozwiązywania przy pomocy więzi, zaufania i wzajemnych dobrych relacji z uczniem.

Praktyczne wskazówki, obecni i przyszli nauczyciele, będą mogli wykorzystać w swojej pracy wychowawczej. Poglądy Korczaka, które na stałe wpisały się w polską pedagogikę są doskonałym źródłem inspiracji w wychowaniu i sposobie nauczania.
Zapraszamy do skorzystania z materiałów, które wkrótce pojawią się na naszej stronie internetowej. Materiały metodyczne opracowane i wykorzystane w pracy z uczniem przez panią Barbarę Mróz, zostaną udostępnione za zgodą autorki.

Dorota Pająk
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

30 październik 2013

Wybrane wiadomości z podobnego okresu - Archiwum

Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Nie wszystkie jednak są prawidłowo wykorzystywane. Specjaliści podkreślają,(...)
Już w Listopadzie będą organizowane bezpłatne kursy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla mieszkańców Powiatu Żywieckiego w ramach projektu „Bądź(...)
W niedzielę (27 października) przy klasztorze Ojców Dominikanów w Korbielowie odbył się niecodzienny piknik rodzinny w ramach projektu „Na dobry(...)
relacja z wykładu "Czy Janusz Korczak może pomóc w rozwiązaniu problemów wychowawczych dzieci i młodzieży?" Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa(...)
Gmina Jasienica wzbogaciła się ostatnio o nowy sportowy obiekt. W środę 23 października uroczyście oddano do użytku nowe wielofunkcyjne boisko(...)
5-6 października 2013 roku w Gilowicach odbył się 2 kurs Instruktorów Nordic Walking. Celem tego kursu było wykształcenie profesjonalnej kadry instruktorskiej,(...)
Z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) oraz w celu podnoszenia świadomości społecznej o problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK)(...)
LGD Ziemia Bielska i Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza serdecznie zapraszają do udziału w wyjątkowej podróży w czasie: „Powrót do przeszłości”(...)